Obrazek na sliderze - MGOK Gąbin
Obrazek na sliderze - MGOK Gąbin

Dni Gąbina

Do najważniejszych środowiskowych imprez należą organizowane corocznie w ostatni weekend maja „Dni Gąbina”, będące znakomitą okazją do promocji Ziemi Gąbińskiej. Organizatorem imprezy jest Urząd Miasta i Gminy oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Impreza cieszy się wielkim zainteresowaniem mieszkańców gminy, gromadzi również liczne rzesze gości z okolicznych miast i gmin zainteresowanych atrakcyjną propozycją kulturalną. Podczas „Dni Gąbina” odbywa się prezentacja: Zespołów muzycznych i tanecznych szkół podstawowych i gimnazjalnych. Uczniów Szkoły Muzycznej. Zespołów tanecznych MGOK. Chóru Miasta i Gminy Gąbin. Orkiestry dętej OSP. Organizowane są: wystawy, konkursy, biegi uliczne i zawody sportowe. Odbywa się również promowanie twórczości plastycznej i rękodzieła artystycznego zaproszonych artystów oraz miejscowych twórców kultury i uczniów miejscowych szkół. Zainteresowaniem odwiedzających cieszą się także: kiermasze, loterie, stoiska handlowe i wesołe miasteczko. Od 2004 r. „Dniom Gąbina” towarzyszy dzień poświęcony kulturze chrześcijańskiej. Podczas piątkowego wieczoru prezentują się zespoły wykonujące religijne utwory wokalno-instrumentalne. „Dni Gąbina” posiadają bardzo atrakcyjną ofertę artystyczną, w ostatnich latach obchody święta miasta uświetniają znani wykonawcy, w tym zespoły: Pectus, Brathanki, Wawele, Czerwone Gitary, Trubadurzy, Universe, Oddział Zamknięty, Babsztyl, Lombard, Łzy, Ira, Kobranocka, Harlem, Cree, Classic, Wawele. Podczas „Dni Gąbina” prezentowali się również znani polscy soliści, m.in.: Krzysztof Krawczyk, Patrycja Markowska, Jan Wojdak, Krystyna Giżowska, Don Wasyl i Roma.

Koncert Bożonarodzeniowy

Ważnym wydarzeniem muzycznym integrującym miejscową społeczność jest „Koncert Bożonarodzeniowy”. Koncert organizowany jest od 2007 r. z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin – Krzysztofa Jadczaka w ostatnią niedzielę poprzedzającą wigilię Bożego Narodzenia. Organizatorem imprez jest MGOK, instytucję tę wspierają podmioty oświatowe z terenu miasta i gminy. Koncert cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, uczestniczą w nim mieszkańcy całej gminy a także przyjezdni goście. Podczas występów prezentują się na profesjonalnej scenie: uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, uczniowie Szkoły Muzycznej, zespoły taneczne MGOK, Chór Miasta i Gminy Gąbin, Orkiestra dęta OSP oraz miejscowe zespoły muzyczne. Koncert jest dużym wydarzeniem kulturalnym, gromadzi bardzo liczną rzeszę słuchaczy.

Gala Noworoczna

Tradycją Gąbina stało się organizowanie w pierwszym miesiącu każdego nowego roku dużej imprezy kulturalnej pod nazwą „Gala Noworoczna”. Podczas koncertów prezentowana jest muzyka operowa, operetkowa, musicalowa i filmowa. Interesujący program muzyczny sprawia, że koncerty gromadzą liczną widownię, a impreza jest wysoko oceniana przez odbiorców. Podczas koncertów prezentują się znani polscy soliści, m.in.: Dorota Wójcik (Teatr Wielki w Łodzi), Małgorzata Kulińska (Polska Opera Kameralna), Krzysztof Marciniak (Teatr Wielki w Łodzi), Patrycja Krzeszowska (Akademia Muzyczna w Łodzi), Emilia Klimczak (Teatr Muzyczny w Łodzi), Piotr Płuska (Teatr Muzyczny w Łodzi). Prezentują się również nauczyciele Szkoły Muzycznej I st. w Gąbinie w występach solowych i zespołowych. Wzbogaceniem koncertu jest występ Chóru Miasta i Gminy Gąbin oraz prezentacje uczniów Szkoły Muzycznej I st. w Gąbinie.

Pożegnanie Lata

Kolejną imprezą, która cieszy się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców oraz gości jest „Pożegnanie lata”. Organizowana we wrześniu stanowi zakończenie imprez wakacyjnych organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Impreza jest doskonałą okazją dla prezentacji zespołów muzycznych i tanecznych szkół podstawowych i gimnazjalnych regionu gąbińskiego. Podczas imprezy prezentują się również uczniowie i zespoły Szkoły Muzycznej oraz zespoły taneczne MGOK. Ważnym elementem imprezy są stoiska i wystawy, prezentujące dorobek artystyczny miejscowych twórców i zaproszonych gości. Zainteresowaniem cieszą się także kiermasze, stoiska handlowe i gastronomiczne. Podczas „Pożegnania Lata” prezentują się znane zespoły, ich koncerty gromadzą liczną widownię. Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych oraz sponsorów udało się zaprosić zespoły prezentujące różne gatunki muzyczne m.in. Enej, Turnioki, Stonehenge, Dimitris Zorbas, Bolero, Marimba Trio Band, The Postman, Abba-Mia, Konwój, Sunflowers, Papa D. Dla mieszkańców była to okazja do zapoznania się z żywą muzyką graną często na tradycyjnych oryginalnych instrumentach, ale także do uczestnictwa w pozostałych atrakcjach przygotowanych poza sceną przez organizatorów.

Gąbińskie Forum Kultury

Forum Kultury jest najnowszą propozycją kulturalną w mieście i gminie. Organizatorami cyklu są Szkoła Muzyczna i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Celem akcji kulturalnej jest prezentacja postaci świata teatru, sztuki, mediów oraz miejscowych artystów amatorów. Spotkania umożliwiają bezpośredni kontakt z artystą, stanowią cenne dopełnienie oferty kulturalnej miasta i gminy.

Jarmark Gąbiński

Jedną z imprez środowiskowych współorganizowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną i Urząd Miasta i Gminy jest „Jarmark Gąbiński”. Podczas imprezy organizowane są: festyny wakacyjne, wystawy, pokazy ratownictwa drogowego i wysokościowego, pokazy policji i zawodowej straży pożarnej, przejażdżki powozami konnymi. Zainteresowaniem mieszkańców i gości cieszą się również stoiska handlowe, wesołe miasteczko i imprezy sportowe. Imprezę uświetniają występy zaproszonych zespołów muzycznych, do najbardziej znanych należą m.in. Oddział Zamknięty, Universe, Róże Europy. Atrakcyjna propozycja programowa sprawia, że impreza cieszy się wielkim powodzeniem.

Ładuję ...